JESTEŚMY Z WAMI!IMG 0802

"Jesteśmy z Wami" to akcja polegająca na przygotowaniu laurki w podziękowaniu za poświecenie dla służby zdrowia i innych osób zaangażowanych w pomoc chorym i zagrożonym.

Uczniowie naszej szkoły w ten oto symboliczny sposób wyrażają swoją ogromną wdzięczność.

Pozdrawiamy i życzymy Wszystkim dużo zdrowia!

 

Czytaj więcej: Jesteśmy z Wami

Koronawirus - Komunikat

Koronawirus - na stronę


DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5Dkobiety 5d4

W dzisiejszym dniu w klasie 5D obchodziliśmy Dzień Kobiet. Prezentem był wspaniały tort, życzenia oraz symboliczna róża dla wszystkich dziewczynek . Impreza zorganizowana przez chłopców była bardzo udana.

Czytaj więcej: DZIEŃ KOBIET W KLASIE 5D


DROGIM PANIOM I KOLEŻANKOM!kobiety 1

6 marca w budynku przy ulicy 3 Maja, obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy- przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w imieniu własnym i wszystkich kolegów, składali życzenia Paniom pracującym w szkole oraz młodszym i starszym Koleżankom. Oprócz tradycyjnych życzeń, każda z Pań i Dziewcząt została obdarowana cukierkiem.

Chłopcy - serdecznie Wam dziękujemy!

Czytaj więcej: DROGIM PANIOM I KOLEŻANKOM!


DZIEŃ KOBIET Z NAUKĄ, TECHNIKĄ I KOSMICZNĄ PODRÓŻĄ W TLEEC1 6

Świętowanie Dnia Kobiet klasa VI C rozpoczęła już 6 marca. Tego dnia dzieci, dzięki staraniom rodziców, miały okazję zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. W wycieczce dziewczynom towarzyszyli oczywiście chłopcy.

Na początku uczniowie odwiedzili planetarium, gdzie uczestniczyli w niezwykłej podróży po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego. Dowiedzieli się, jak maleńkim obiektem na tle innych ciał niebieskich jest nasza Ziemia. Następnie wybierali interesujące ich stanowiska, które znalazły się na ścieżkach dydaktycznych: Rozwój wiedzy i cywilizacji oraz Przetwarzanie energii.

Niezwykłych wrażeń dostarczył dzieciom obejrzany w kinie sferycznym film pt. W Kosmos i z powrotem (3D). Wyjątkową lekcją okazały się zajęcia W „świetle” elektronów, czyli patrząc przez mikroskop elektronowy. W powiększonym dziesiątki tysięcy razy oku muchy można było bez problemu dostrzec pojedyncze omatidium.

Wizyta w EC1 pomogła szóstoklasistom zrozumieć rolę nauki w powstawaniu nowych technologii, rozwoju medycyny i odkrywaniu Kosmosu.

Czytaj więcej: DZIEŃ KOBIET Z NAUKĄ, TECHNIKĄ I KOSMICZNĄ PODRÓŻĄ W TLE


PROFILAKTYKA I DZIAŁANIA ZAPOBIEGAJĄCE ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ KORONAWIRUSAKV plakat A3 DRUK m

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: Profilaktyka i działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


„ZAMIENIAŁEŚ LUDZI W KAMIEŃ, TERAZ SAM SIĘ W SKAŁĘ ZAMIEŃ”przedstawienie 1

We wtorek 3 marca uczniowie klasy IV c wystawiali przedstawienie pt.” Legenda o warszawski m Bazyliszku”. Był teatr, były też nauka i zabawa. Dzięki pomocy rodziców kostiumy oraz scenografia pomagały dzieciom przenieść się w wyobraźni do legendarnych czasów powiązanych
z historią Polski .
Inscenizacja powstawała na lekcji języka polskiego prowadzonej przez p. Joannę Trembasiewicz.

Czytaj więcej: „ZAMIENIAŁEŚ LUDZI W KAMIEŃ, TERAZ SAM SIĘ W SKAŁĘ ZAMIEŃ”


„DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY”fryzury 6

W ostatni dzień karnawału 25 lutego 2020r. w budynku przy ul. 3 Maja zorganizowano „Dzień Szalonej Fryzury” oraz dyskotekę.

W tym dniu uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w tworzeniu niezwykłych fryzur. Kolorowe włosy, kwiaty, motyle, a nawet baloniki zagościły w czuprynach dzieci.

Odbyła się również w hali sportowej dyskoteka. Wszyscy fantastycznie się bawili.

Czytaj więcej: „DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY”


ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGOjezyk polski 1

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w obu budynkach naszej szkoły uczniowie brali udział w quizach językowych. Bawiąc się, z powodzeniem rozwiązywali niełatwe dylematy dotyczące poprawnego użycia kłopotliwych wyrazów. Wykazali się też wiedzą z literatury.

Ogromne zaangażowanie uczestników dowodzi, że polszczyzna może stać się pasją. Dbajmy o jej poprawność nie tylko od święta!

Czytaj więcej: ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


UCZNIOWIE SP1 W ROLI STUDENTÓW UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W POZNANIUpoznan 37

Akademia Pitagorasa, Salezjanie z Poznania i wiele innych szkół, a wśród nich najliczniejsza grupa 37 śmiałków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uczestniczyła w wykładach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uczniowie klas 6,7 i 8 mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Podczas wykładów młodzi żakowie dowiedzieli się jak mądrze wykorzystać social media oraz jak kształtować kompetencje lidera przyszłości. Uczniowie zabierali głos w dyskusji i zadawali dodatkowe pytania. A wszystko to po to aby zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości oraz w zbliżającym się konkursie „Ekonomiczny klucz do przyszłości”.

Po wykładach odbyło się krótkie zwiedzanie gmachów uniwersytetu, podczas którego towarzyszyły nam obrazy zdenerwowanych studentów czekających na egzaminy. Dalszy ciąg wycieczki to wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, w którym młodzież uzyskała certyfikaty „Rogalowego Czeladnika”. Od dziś każdy zna przepis na tradycyjne rogale świętomarcińskie oraz poznańską gwarę a słowa takie jak: mela, szczun, bejmy czy klapiok nie są im obce.

Czytaj więcej: UCZNIOWIE SP1 W ROLI STUDENTÓW UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W POZNANIU


UCZNIOWIE SP1 W PROJEKCIE CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGOCMI 6

Dwadzieścia czworo uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku w obecnym roku szkolnym bierze udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez Politechnikę Łódzką pod nazwą Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI).

Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenie uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju (Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Dzięki realizacji projektu uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać zainteresowania z zakresu algorytmiki i programowania przy merytorycznym wsparciu Politechniki Łódzkiej.

W trakcie 8 miesięcy trwania projektu, chętni uczniowie spotykają się raz w tygodniu na zajęciach pozalekcyjnych i rozwijają swoje umiejętności programistyczne. Tworzą różnego rodzaju algorytmy, piszą programy w różnych środowiskach programistycznych, budują i programują roboty edukacyjne (mBoty oraz Photony). Najlepsi uczniowie biorą udział w ogólnopolskich konkursach programistycznych.

Zajęcia dla uczniów prowadzi p. Emil Piekarczyk.

Czytaj więcej: UCZNIOWIE SP1 W PROJEKCIE CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO


WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLEwalentynki 7

Dnia 14 lutego w budynku przy ulicy 3 Maja Samorząd Uczniowski zorganizował "pocztę walentynkową". Każdy mógł przekazać "walentynkę" za pośrednictwem uczniów SU koleżance, koledze, przyjaciółce, przyjacielowi, sympatii .

Dużo radości w tym dniu sprawiło uczniom tworzenie wspólnej kartki walentynkowej. Na pierwszym piętrze przy pokoju nauczycielskim były rozwieszone brystole, na których dzieci pisały życzenia, rysowały serduszka, uśmiechnięte buźki itp.

Wspólnie wykonano dużą, kolorową, wypełnioną miłymi słowami i wspaniałymi rysunkami kartkę walentynkową. Zabawa była fantastyczna!

Czytaj więcej: WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE


„DZIEŃ KAPCIA” W NASZEJ SZKOLEkapcie 4

W czwartek 23 stycznia 2020r. w budynku przy ulicy 3 Maja Samorząd Uczniowski zorganizował "Dzień Kapcia". W tym dniu każdy mógł poczuć się jak w domu i chodzić po szkole w swoich ulubionych, cieplutkich, często zabawnych "kapciach". Uczniowie chętnie wzięli udział w tym szalonym pomyśle i świetnie się bawili.

Czytaj więcej: „DZIEŃ KAPCIA” W NASZEJ SZKOLE


UCZNIOWIE SP1 POMAGAJĄ PSIAKOM I KOCIAKOM!zwierzaki 3

W dniach 20 – 24 stycznia 2020r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku uczniowie 4a, 4c oraz Samorząd Uczniowski przeprowadzili akcję zbiórki: karmy, przysmaków, zabawek, kocy dla psiaków i kociaków ze schroniska w Turku. Zorganizowali również „kiermasz pyszności”, z którego dochód przeznaczono na zakup karmy dla zwierząt. Wrażliwość dzieci na los czworonogów została wyrażona wielką hojnością, która przerosła oczekiwania organizatorów.

Dużym przeżyciem dla uczniów okazało się przekazanie podarków i widok cieszących się zwierzaków. Nie obyło się bez wzruszeń i łez.

Czytaj więcej: UCZNIOWIE SP1 POMAGAJĄ PSIAKOM I KOCIAKOM!


GŁOSUJMY NA OSKARA82680445 592498494816150 1037593154443804672 n

25 stycznia The Voice Kids ogłosił plebiscyt na ulubionego uczestnika programu, w którym występuje ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły - Oskar Brzostowski.
 
Pomóżmy spełnić Jego marzenie - wydać singiel i nagrać teledysk!!!                                           
Codziennie można oddać jednorazowo 10 głosów - to nic nie kosztuje, a Nasze wsparcie jest dla Oskara bezcenne!!!
 
Wystarczy otworzyć podany link,  wybrać ulubieńca,  zatwierdzić regulamin i oddać 10 głosów, aż wyświetli się komunikat - Twój limit głosów na dany dzień został wyczerpany. Głosujemy do 20 lutego!!!
 
 
PONADTO ZWYCIĘZCA PLEBISCYTU PRZEKAŻE 25 TYS. NA DOWOLNY CEL CHARYTATYWNY!!!
 
Musimy zmierzyć się z takimi miastami jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, ale RAZEM MOŻNA WIELE!!!

„BEZPIECZNE FERIE” 2020
P1060231

W ramach akcji „Bezpieczne ferie” Państwowej Straży Pożarnej przy ul. św. Floriana, uczniowie kl. 2c i 3a pod opieką p. A. Sujewicz, A. Szymczyk oraz M. Poturały, uczestniczyli w spotkaniu i pogadance, zorganizowanych w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych i młodzieży. W siedzibie komendy dzieci spotkały się nie tylko z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, ale również Policji. Strażacy omówili niebezpieczeństwa związane z sezonem grzewczym oraz podkreślali korzyści płynące z zamontowania w domach czujek dymu oraz czadu, a także jak postępować, gdy sami zostajemy w domu. Następnie uczniowie mogli przyjrzeć się pokazowi akcji ratowniczej. Strażacy ostrzegali przed zabawami na zamarzniętych zbiornikach wodnych i zaprezentowali podejmowanie z wody osoby, pod którą załamał się lód. Było to bardzo edukacyjne spotkanie.

Czytaj więcej: „BEZPIECZNE FERIE” 2020


PROSZĘ WSTAĆ! SĄD IDZIE!sąd 33

16 stycznia br. klasa Vb poznawała tajniki pracy sędziego zwiedzając Sąd Rejonowy w Kole. Dzięki uprzejmości pani sędziny Magdaleny Misiek uczniowie mieli okazję przebywać w prawdziwej sali sądowej i wcielić się w rolę sędziego, adwokata, prokuratora, świadka czy oskarżonego.
Największą atrakcją okazało się być zrobienie zdjęcia w todze z łańcuchem sędziowskim na szyi. Radość sprawiła uczniom wizyta w areszcie, który nie był im straszny w sytuacji szkolnej wycieczki. Po wyczerpaniu pytań i zaspokojeniu wiedzy uczniowie udali się w dalszą podróż wzdłuż rzeki Warty, do Konina. Ich celem był seans w kinie i obejrzenie kolejnych przygód sagi Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie. Po zakończonej wycieczce wszyscy z uśmiechami na buziach wrócili do domu.

Czytaj więcej: PROSZĘ WSTAĆ! SĄD IDZIE!


WYPRAWA W GŁĄB ZIEMI
P00114-110232

Uczniowie kl. 2c i 3a pod opieką nauczycieli: p. A. Szymczyk, G. Sujewicz, M. Poturały i M. Zielińskiej, odbyli niesamowitą podróż w głąb Ziemi. Kopalnia Soli KŁODAWA to nie tylko miejsce ciężkiej pracy górników, lecz także zjawiskowa atrakcja dla turystów. Już sam zjazd windą, a właściwie klatką górniczą 600 m w dół z prędkością 6 m/sek., okazał się niecodziennym przeżyciem. To właśnie szybem Michał dostaliśmy się w głąb Ziemi.

Jednym z pierwszych punktów na trasie była budowana przez dziesięć lat kaplica św. Kingi - patronki górników solnych. Wszystkie figury świętych wykonane są tam z soli, także z różowej, której pokłady powstały ok. 200 mln lat temu, podczas parowania mórz i oceanów. Dowiedzieliśmy się, że Kłodawa jest jedyną kopalnią w Europie, w której są złoża tej soli.
Podczas naszej wędrówki po kopalni, poznaliśmy sposoby wydobywania soli oraz mogliśmy podziwiać solne korytarze i zobaczyć solną postać Skarbnika, wyeksponowane stroje górnicze, oglądać stare fotografie i maszyny górnicze, a oświetlony czerwonym światłem chodnik zawiódł nas do komory, w której straszy… Drakula.

Czytaj więcej: WYPRAWA W GŁĄB ZIEMI


WOŚPwosp sp1 2020 1

W piątek 10 stycznia br. dziewczynki z klasy 5b z własnej inicjatywy przeprowadziły akcję mającą na celu wsparcie finansowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczynki przyniosły przepyszne wypieki, zorganizowały stanowisko do sprzedaży a zebrane pieniądze przekazały opiekunce Samorządu Uczniowskiego w celu przekazania na WOŚP.
BRAWO DZIEWCZYNY ZA WIELKIE SERCA

Czytaj więcej: WOŚP


W SP1 „ORKIESTRA GRA”wosp 2020 1

Dnia 10 stycznia 2020, jak co roku odbył się w naszej szkole „Kiermasz pyszności”. Zdrowe i smaczne dania przygotowane przez uczniów wszystkich klas 6, 7 i 8 były sprzedawane przez wolontariuszy z klasy 7A i 8B. Uzyskane fundusze zostaną przekazane na konto fundacji WOŚP w Warszawie. W 2020 roku WOŚP zbiera na „zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

Organizatorami akcji były: A. Szafarz oraz SU.

Czytaj więcej: W SP1 „ORKIESTRA GRA”