PROSZĘ WSTAĆ! SĄD IDZIE!sąd 33

16 stycznia br. klasa Vb poznawała tajniki pracy sędziego zwiedzając Sąd Rejonowy w Kole. Dzięki uprzejmości pani sędziny Magdaleny Misiek uczniowie mieli okazję przebywać w prawdziwej sali sądowej i wcielić się w rolę sędziego, adwokata, prokuratora, świadka czy oskarżonego.
Największą atrakcją okazało się być zrobienie zdjęcia w todze z łańcuchem sędziowskim na szyi. Radość sprawiła uczniom wizyta w areszcie, który nie był im straszny w sytuacji szkolnej wycieczki. Po wyczerpaniu pytań i zaspokojeniu wiedzy uczniowie udali się w dalszą podróż wzdłuż rzeki Warty, do Konina. Ich celem był seans w kinie i obejrzenie kolejnych przygód sagi Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie. Po zakończonej wycieczce wszyscy z uśmiechami na buziach wrócili do domu.

Czytaj więcej: PROSZĘ WSTAĆ! SĄD IDZIE!


WOŚPwosp sp1 2020 1

W piątek 10 stycznia br. dziewczynki z klasy 5b z własnej inicjatywy przeprowadziły akcję mającą na celu wsparcie finansowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczynki przyniosły przepyszne wypieki, zorganizowały stanowisko do sprzedaży a zebrane pieniądze przekazały opiekunce Samorządu Uczniowskiego w celu przekazania na WOŚP.
BRAWO DZIEWCZYNY ZA WIELKIE SERCA

Czytaj więcej: WOŚP


W SP1 „ORKIESTRA GRA”wosp 2020 1

Dnia 10 stycznia 2020, jak co roku odbył się w naszej szkole „Kiermasz pyszności”. Zdrowe i smaczne dania przygotowane przez uczniów wszystkich klas 6, 7 i 8 były sprzedawane przez wolontariuszy z klasy 7A i 8B. Uzyskane fundusze zostaną przekazane na konto fundacji WOŚP w Warszawie. W 2020 roku WOŚP zbiera na „zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

Organizatorami akcji były: A. Szafarz oraz SU.

Czytaj więcej: W SP1 „ORKIESTRA GRA”


OD KIERMASZU DO POMOCY, CZYLI KLASA VIa POMAGA ZWIERZĘTOMzwierzaki 15

Dnia 10 grudnia 2019 roku klasa VIa zorganizowała kiermasz mikołajkowy na rzecz schroniska dla zwierząt w Turku. Dzięki zebranej kwocie i wsparciu rodziców uczniowie zakupili karmy, koce i miski.

Dnia 9 stycznia 2020 roku klasa VIa wraz z wychowawcą udała się do schroniska, aby przekazać zakupione rzeczy.

Spacer i zabawa z czworonogami była okazją do uwrażliwienia uczniów na losy zwierząt. Poznając historię wybranych mieszkańców schroniska, dzieci nie tylko słuchały z uwagą, ale wykazały się prawdziwą empatią, a zadawane przez nich pytania poszerzyły ich ogólną wiedzę na temat bezdomności zwierząt w naszym mieście i opieki nad nimi.

Czytaj więcej: OD KIERMASZU DO POMOCY, CZYLI KLASA VIa POMAGA ZWIERZĘTOM


"PRZY BOŻYM ŻŁÓBKU SIĘ ZEBRALI"- JASEŁKA DLA DZIECI Z KLAS I-III I ZAPROSZONYCH PRZEDSZKOLAKÓWjaselka 1-3 9

20 grudnia uczniowie z klasy I C wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Perlińską wystawili jasełka " PRZY BOŻYM ŻŁÓBKU SIĘ ZEBRALI". Na przedstawienie, które odbyło się w sali sportowej przy ulicy 3 Maja, zaprosili dyrekcję, nauczycieli, koleżanki i kolegów z klas młodszych oraz przedszkolaków z zaprzyjaźnionych ze szkołą przedszkoli. Sceny wystawione w jasełkach obrazowały narodziny Jezuska w betlejemskiej szopce, otoczonej opieką aniołów oraz wizytę biednych pasterzy i bogatych królów. Dzieci przebrane w tradycyjne betlejemskie stroje, zaprezentowały się w recytacji, śpiewie, tańcu i grze na instrumentach. Po przedstawieniu p. dyrektor Krystyna Morek podziękowała "młodym aktorom" za wzruszający występ, a przedszkolaki stanęły do wspólnej fotografii ze starszymi kolegami z klasy I C.

Czytaj więcej: "PRZY BOŻYM ŻŁÓBKU SIĘ ZEBRALI"- JASEŁKA DLA DZIECI Z KLAS I-III I ZAPROSZONYCH PRZEDSZKOLAKÓW


W BLASKU GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ - „POKÓJ LUDZIOM DOBREJ WOLI”jaselka 4-5v2 15

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku z okazji Świąt Bożego Narodzenia dnia 20.12.2019r. w budynku przy ulicy 3 Maja odbył się szkolny apel „W blasku gwiazdy betlejemskiej” . Kiedy zaświeciła pierwsza gwiazdka, i fruwały radosne anioły zwiastujące – „Pokój ludziom dobrej woli”, uczniowie z klasy V A i dziewczynki z klas IV pod okiem katechetki i s. Maksymiliany postarali się opowiedzieć historię narodzin Jezusa. Święta rodzina, pasterze z Janem grającym na akordeonie, dzieci z lampionami i trzej królowie darami, wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój tak, że zebrani uczniowie z nauczycielami i rodzicami włączyli się we wspólne kolędowanie. Był to czas, gdzie cała społeczność szkolna jako ludzie dobrej woli, zaangażowała się w stworzenie niepowtarzanej chwili.

Czytaj więcej: W BLASKU GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ - „POKÓJ LUDZIOM DOBREJ WOLI”


JASEŁKA W KLASIE I Cjaselka 1c 1

17 grudnia, w godzinach popołudniowych, uczniowie z klasy 1c z wychowawczynią p. Agnieszką Perlińską, wystawili bożonarodzeniowe jasełka PRZY BOŻYM ŻŁÓBKU SIĘ ZEBRALI. Na przedstawienie zaprosili najważniejszych widzów- rodziców. Uczniowie wcielili się w tradycyjne postaci z betlejemskiej szopki. Byli Józef i Maria, zatroskani i zmęczeni poszukiwaniem miejsca do narodzin Jezuska. Sceny wystawione w jasełkach obrazowały moment przybycia Trzech Króli, biednych pasterzy i opiekę Dzieciątka przez anioły. Dzieci zaprezentowały się w recytacji, śpiewie, tańcu i grze na instrumentach. Wzruszeni rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami oraz drobnymi prezentami i poczęstunkiem. To był nasz pierwszy klasowy występ przed publicznością!

Czytaj więcej: JASEŁKA W KLASIE I C


WIGILIJNE SPOTKANIE W KLASIE 5 D5d 1

 

Składanie życzeń i wspólne kolędowanie, wspaniały świąteczny nastrój oznaką zbliżających się świąt.

 

Czytaj więcej: WIGILIJNE SPOTKANIE W KLASIE 5 D


ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓWprzedszkolaki 1

W dniu 5 grudnia godzinach od 12.30-13.30 w świetlicy szkolnej gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola Bajkowego w Turku. Dzieci od opieką swoich wychowawczyń przygotowały bogaty program artystyczny. Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w przedstawieniu nagradzając występy małych artystów gromkimi brawami. Dzieci o zakończeniu swego występu ofiarowały świetlicy symboliczny lampionik, a w zamian otrzymały naklejkę z logo naszej szkoły i słodkiego Mikołajka. Wszyscy doskonale się bawili. Dziękujemy dzieciom, że pamiętały o nas i życzymy im samych sukcesów, a paniom wychowawczyniom gratulujemy takich wychowanków. Zapraszamy ponownie.

Czytaj więcej: ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW


ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIEDSC 8384

Świąteczne kolędowanie, radość na twarzach, uśmiechy i teksty w wielu językach świata to czas jaki towarzyszy nam tylko raz w roku. Nauczyciele języków obcych przygotowali świąteczną niespodziankę dla uczniów w postaci muzycznych przerw z utworami w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Takie poznawanie kultury i obyczajów krajów obcojęzycznych przez śpiewanie to doskonała okazja na nietypowy sposób nauki i wspólne obcowanie poza ławkami szkolnymi. Wszystkim śpiewającym dziękujemy za wspólną zabawę, stworzenie tej magicznej atmosfery i życzymy takiego nastroju na wszystkich lekcjach do końca roku szkolnego.

Czytaj więcej: ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE


KOCHAMY CZYTAĆ!czytanie 1

We wtorek 17 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs „ Kocham czytać”. Na początku uczniowie obejrzeli fragment wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk z wyjątkowym przesłaniem do czytelnika.
A jako że „fikcja jest jakimś rodzajem prawdy” młodzież z zaangażowaniem dzieliła się wrażeniami z lektury książek należących do różnych gatunków. Dominowała literatura fantasy, jak choćby w przypadku powieści A. Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” czy „Mitologii norweskiej”.

Prezentacji recenzji przysłuchiwały się panie: dyrektor Katarzyna Włodarczyk, bibliotekarka Renata Sochacka oraz polonistki – Joanna Trembasiewicz i Elżbieta Kaczmarek. Równorzędne wyróżnienia przyznano uczniom: Gabrieli Hatlińskiej z VIC, Olafowi Dzieranowi z VIIC, Gabrielowi Ruskowi z VIE, Wiktorii Koperskiej z VIC, Kindze Seidel, Patrykowi Majewskiemu i Wiktorowi Pawlakowi z VIE.

W dalszej części spotkania młodzi czytelnicy tworzyli i prezentowali blurby, czyli krótkie recenzje umieszczane na okładkach książek. Świąteczna atmosfera sprzyjała twórczej pracy w zespole, uczestnicy wymieniali się też pomysłami na książkowe prezenty pod choinkę.

Czytaj więcej: KOCHAMY CZYTAĆ!


PRZEDŚWIĄTECZNE KLIMATYwarsztaty 5b 1

Pyszne pierniczki na „dzień dobry”, a potem już coraz lepiej. Wspólne robienie stroików świątecznych, karmienie zwierząt, rzucanie śnieżkami, bieg z workami Mikołaja, ognisko, wspólne kolędowanie, pościg za królikami, a na deser lepienie z gliny.

Wszystko w przemiłej atmosferze i klimacie bożonarodzeniowym z udziałem klasy 5b i niewielkiej reprezentacji z klasy 4b. Magia świąt w Zagrodzie Olszówka dała nam okazję na spędzenie czasu poza szkolnymi ławami. Uczestnicy warsztatów bożonarodzeniowych w kreatywny sposób odkrywali swoje talenty i z uśmiechami na twarzy i stroikami w ręku wrócili do domów. A działo się to w piątek 13-tego i wszystko udało się zrealizować, a tym samym potwierdzić, że piątek 13-tego jest pechowy tylko dla tych, którzy chcą żeby pechowy był.

Czytaj więcej: PRZEDŚWIĄTECZNE KLIMATY


CHCIEĆ TO POMÓCschronisko 5

W czwartek, 12.12.2019 r. uczniowie klasy VIC SP1 udali się do schroniska dla zwierząt w Turku, by przekazać karmę, miski, ciepłe koce i ręczniki bezdomnym psom i kotom.

Dzieci miały okazję zapoznać się z czworonożnymi mieszkańcami schroniska, posłuchać opowieści o ich często dramatycznych losach, zobaczyć, jak dbają o nich troskliwi opiekunowie.

Widok samotnych, opuszczonych przez swoich właścicieli, czekających na oznaki zainteresowania psów bardzo wzruszył uczniów, ale też skłonił do refleksji nad stosunkiem człowieka do zwierząt.

Dzięki życzliwości Dyrekcji szóstoklasiści zostali zawiezieni do schroniska autokarem.

Czytaj więcej: CHCIEĆ TO POMÓC


MUZYCZNA LEKCJA HISTORII POLSKI, CZYLI SPOTKANIE Z PISARKĄ IZABELĄ KLEBAŃSKĄpisarka 18

10 grudnia 2019 r. klasa IV c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku została zaproszona do Powiatowej Biblioteki Publicznej na interaktywne spotkanie autorskie. Uczniowie mieli okazję poznać osobiście niezwykłą pisarkę p. Izabelę Klebańską.

Tematem spotkania była niezwykła opowieść pisarki o Stanisławie Moniuszce, przeplatana fotografiami z życia kompozytora oraz fragmentami jego utworów, takich jak: Dziad i baba, Straszny dwór czy Flis. Uczestników spotkania urzekła historia życia wielkiego muzyka, związana ściśle z ważnymi faktami z historii Polski.

Czytaj więcej: MUZYCZNA LEKCJA HISTORII POLSKI, CZYLI SPOTKANIE Z PISARKĄ IZABELĄ KLEBAŃSKĄ


MIKOŁAJKI NA WESOŁO I SPORTOWO W SP NR 1mikołajki  1

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole ulubione przez wszystkich mikołajki. W tym dniu nie było tradycyjnych zajęć, a korytarze i sale lekcyjne wypełniły się "uśmiechniętymi postaciami" w czapeczkach Mikołaja. W klasach młodszych, w organizację mikołajek włączyli się rodzice. Nie zabrakło upominków, słodyczy, gier i wesołej zabawy przy muzyce. Uczniowie starsi spędzili ten dzień na sportowo, w towarzystwie utytułowanej zawodniczki Moniki Pyrek- założycielki FUNDACJI MONIKI PYREK, powstałej z miłości do sportu i niepohamowanej chęci zarażania tą pasją wszystkich dookoła. Fundacja tworząca  projekty dla dzieci i młodzieży, rodziców, opiekunów zachęca do bycia aktywnym i spędzania czasu wolnego na sportowo. Nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z niezwykle ciekawych zajęć sportowych prowadzonych przez członków fundacji i panią Monikę. To był dzień pełen wrażeń.

Czytaj więcej: MIKOŁAJKI NA WESOŁO I SPORTOWO W SP NR 1


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁYpatronA  7

27 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Patrona Henryka Sienkiewicza. Ten nieoceniony pisarz patronuje naszej szkole od 1966 roku, z czego jesteśmy bardzo dumni. Aby uczcić pamięć naszego Patrona, każdego roku świętujemy: opowiadamy o jego twórczości, śpiewamy i rysujemy. Czytamy także powieści jego autorstwa, oglądamy filmy zrealizowane wedle tych powieści. Wiemy, że to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy, laureat Nagrody Nobla.

W bogatym dorobku literackim Sienkiewicza mamy do czynienia z wielką różnorodnością kreowanych bohaterów. Postacie wprowadzane na karty kolejnych jego utworów są bardzo wyraziste i sugestywne. Obok fikcyjnych bohaterów pojawiają się również postacie autentyczne, których życie i uczynki odegrały mniejszą lub większą rolę w dziejach Rzeczpospolitej.

Czytaj więcej: ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY


LOTERIA FANTOWA DLA SZLACHETNEJ PACZKIloteria 1

Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Cała społeczność szkolna angażuje się w gromadzenie potrzebnych produktów, aby spełnić marzenia wybranej Rodziny.

Jedną z ulubionych form w naszej szkole jest Loteria Fantowa.
3 grudnia korytarz, prowadzący do naszej szkolnej biblioteki wypełnił tłum odwiedzających: uczniów, rodziców i nauczycieli. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie przystąpili do Loterii Fantowej: najpierw przynosząc różne artykuły, później kupując losy. Wszyscy świetnie się bawili, ale najważniejszy w tej zabawie był przyświecający nam szlachetny cel pomocy potrzebującym.

Wszystkim serdecznie dziękujemy: zarówno Darczyńcom, jak i Kupującym.

Czytaj więcej: LOTERIA FANTOWA DLA SZLACHETNEJ PACZKI

 


DYSKOTEKA I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W SP 1

andrzejki 1

29 listopada, w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla dzieci z klas młodszych oraz uczniów z klas czwartych i piątych. Podczas zabawy uczniowie chętnie schodzili do świetlicy szkolnej, w której odbywały się tradycyjne andrzejkowe wróżby. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

Czytaj więcej: DYSKOTEKA I WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W SP 1

 


 EKONOMICZNE INSPIRACJE20191118 125733

Skąd się biorą pieniądze i czemu wciąż jest ich za mało? Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? Do czego państwu potrzebny jest budżet? Po co nam podatki i dlaczego musimy je płacić? Dlaczego gospodarka raz się rozwija, a raz nie? Co robić, gdy w skarbonce albo w portfelu widać dno? Czy fajnie jest mieć własną firmę? Czy należy wprowadzić podatek na cukier? Co zrobić z dziurą budżetową?- odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie klasy 6d uzyskują podczas Warsztatów z ekonomii, które przeprowadziła mama Leny. Odbywają się one w ramach lekcji wychowawczych. Młodzież bierze udział w dyskusjach, grach i zabawach tematycznych i uczy się jak w praktyczny sposób poradzić sobie z tematami, które sprawiają niekiedy  problem również dorosłym...

Czytaj więcej: EKONOMICZNE INSPIRACJE

 


 

NAGRODY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ!Obraz3

 

We wtorkowe popołudnie 19.11.2019r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów połączone ze spotkaniem dla uczestników Programu 50+. Pierwszy z nich dotyczył wykonania prezentacji multimedialnej pod hasłem: „Turek w czasie II wojny światowej”, a drugi konkurs - wykonania pracy plastycznej w formie plakatu pod hasłem „Nigdy więcej wojny”. Komisja Konkursowa w składzie: Bartosz Stachowiak - Dyrektor Muzeum Miasta Turku, Małgorzata Pawłowska – pracownik Czytelni Książek, Czasopism i Zbiorów Regionalnych oraz Marcin Michalak – pracownik Pracowni Komputerowej i Wypożyczalni Zbiorów Multimedialnych, postanowiło przyznać 3 nagrody. Pierwsze miejsce zajęła prezentacja multimedialna Mikołaja Kacprzaka i Szymona Kurzawy, uczniów kl. VIIId Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, drugie miejsce zajęły uczennice kl. VI d Szkoły Podstawowej nr 1 – Lena Gradzik i Gabriela Macudzińska. Opiekunem uczniów naszej szkoły była pani Irena Dominiak. Natomiast miejsce trzecie przypadło Martynie Kazikowskiej, uczennicy kl. VI d Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej: NAGRODY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ!