ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - KLASY I - Vkoniec 3

 

 

 

Czytaj więcej: ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - KLASY I-V


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - KLASY VI - VIIIkoniec VIII 1

 

Czytaj więcej: ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - KLASY VI - VIII


 

ZIELONA SZKOŁA - PODLASIE 2019podlasie 18

 

Czytaj więcej: ZIELONA SZKOŁA - PODLASIE 2019


TEATR "SZPILKA” PO RAZ KOLEJNY LAUREATEM ŁÓDZKIEJ DZIATWYdziatwa 2

W Łodzi odbył się trwający cztery dni 40. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych DZIATWA.  To jedno z nielicznych wydarzeń artystyczno – edukacyjnych zajmujących się teatrem dla dzieci i młodzieży. Jak żaden inny przegląd daje szansę na poznanie siebie i innych. Umożliwia doskonalenie swoich umiejętności, chociażby poprzez podpatrywanie kolegów i koleżanek na scenie. Młodzi artyści - ale także instruktorzy - uczestniczą w warsztatach teatralnych i integracyjnych, omówieniach spektakli. Jurorami są profesjonaliści. W tym roku byli to: Konrad Dworakowski - dyrektor naczelny i artystyczny teatru "Pinokio" w Łodzi, Andrzej Czerny - reżyser i scenarzysta teatralny, Anna Guzik - wykładowca w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. "Opowieść, fabuł, tekst" to hasło tegorocznej edycji festiwalu. Efekty działań warsztatowych pokazała dziatwowa akcja teatralna w przestrzeni miejskiej, czyli finałowy barwny „Korowód”.

TEATR "SZPILKA" znalazł się wśród 15 najlepszych zespołów w kraju. Otrzymał nagrodę finansową i TYTUŁ LAUREATA FESTIWALU.

Czytaj więcej: TEATR "SZPILKA” PO RAZ KOLEJNY LAUREATEM ŁÓDZKIEJ DZIATWY


"JEDYNKA" NA ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICHsienkiewicz 1

W dniach 24 - 26 maja delegacja naszej szkoły uczestniczyła w 27. Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w Olecku.

Zloty odbywają się one od 1993 roku. Zainicjował je Antoni Cybulski - jeden z największych entuzjastów twórczości noblisty, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w miejscu urodzin pisarza.

Szkołę Podstawową nr 1 w Turku reprezentowały uczennice: Nadia Przygońska, Julia Jakubiak i Maja Tomczyk pod opieką Aldony Piwońskiej i Ewy Pawlak.

27. edycja Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich (olecka "Jedynka" jest jego gospodarzem po raz drugi, poprzednio w 2008 r.) rozpoczęła się przemarszem ulicami Olecka do amfiteatru nad jeziorem, gdzie wszystkich uczestników oficjalnie powitała dyrektor SP 1 Eligia Bańkowska. Zlot otworzył burmistrz Olecka Karol Sobczak. 

Wśród gości zlotu byli m.in.: prawnuczka Henryka Sienkiewicza - Anna Dziewanowska oraz Anna Cybulska z synem Maciejem Cybulskim, dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. 

Czytaj więcej: "JEDYNKA" NA ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH


SUKCESY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCHlaureaci 1

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wspaniale zaprezentowały się w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Konkursy organizowane przez kuratorium są jednymi z najbardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy i umiejętności w jakich uczniowie mogą się sprawdzić. Wymaga to wiele pracy i wysiłku ze strony uczniów, ale także przygotowujących ich nauczycieli.

Laureaci tych konkursów są zwolnieni z egzaminów kończących szkołę.

Czytaj więcej: SUKCESY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W WOJEWÓDZKICH KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH


SUKCES GIMNAZJALISTKI Z SP1 W „ANTYKU”laureaci 3

Wydział Filologii UAM co roku organizuje dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego Konkurs Wiedzy o Antyku. W XIII edycji tego konkursu tytuł laureata uzyskała uczennica klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku Aleksandra Ziętek. Uczennica musiała wykazać się nie tylko szczegółową wiedzą historii starożytnej, ale również znajomością antycznej mitologii Grecji i Rzymu. Uczennicę przygotowała p. Anna Maćczak.

Czytaj więcej: SUKCES GIMNAZJALISTKI Z SP1 W „ANTYKU”


LAUREACI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO „OBIEŻYŚWIAT”obiezyswiat 6


Dnia 10 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 8 naszej szkoły Natalia Kałużna i Tomasz Rajczyk oraz gimnazjalistki Zuzanna Szczesiak i Alicja Rybka pod opieką Małgorzaty Kaczkowskiej wzięły udział w XII finale Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego OBIEŻYŚWIAT pod tytułem "Azja - kontynent kontrastów". 
W zaciętej rywalizacji drużyn z całej Wielkopolski, po rozwiązaniu wielu problematycznych zadań to właśnie Natalia i Tomek zajęli zaszczytne I miejsce uzyskując tytuł laureata. 
Gimnazjalistki również wykazały się ogromem wiedzy uzyskując wysoki wynik, który dał im VI miejsce w Wielkopolsce.
Wyjazd do Poznania na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza okazał się wspaniałą okazją do pozyskania nowych wiadomości geograficznych i zetknięcia się ze studenckim życiem. Uczniowie zasiedli w ławach auli uniwersyteckiej i z ciekawością przysłuchiwali się opowieściom prof. dr hab. Leszka Sobkowiaka, który zabrał wszystkich słuchaczy do odległych Chin. 

Czytaj więcej: LAUREACI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO „OBIEŻYŚWIAT”


ZWYCIĘSTWO „ZAWODOWCÓW”IMG 20190607 111246

7 czerwca br. odbyła się II edycja gry miejskiej "Poznajemy zawodowców". Uczennice naszej szkoły - Kinga Piskuła, Alicja Rybka i Natalia Lament z klasy 3b wraz z opiekunem - Małgorzatą Kaczkowską od rana zmagały się z zadaniami aby poznać zawody rzemieślnicze i odkryć swoje profesje. Ostatecznym etapem konkursu był test podsumowujący całodzienne zmagania. Po podliczeniu punktów zespół z naszej szkoły pod nazwą "Zawodowcy" zajął zaszczytne I miejsce.

Czytaj więcej: ZWYCIĘSTWO „ZAWODOWCÓW”

20190517 082417 resized 1


 99 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY

KTÓRY ZOSTAŁ ŚW. JANEM PAWŁEM II

 

 

Czytaj więcej: 99 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY KTÓRY ZOSTAŁ ŚW. JANEM PAWŁEM II


W MAJU Z MARYJĄ NA KATECHEZIE 20190515 122822 resized

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: W MAJU Z MARYJĄ NA KATECHEZIE


KOLEJNY SUKCES „JEDYNECZKI” 1. Zapraszamy do wspólnych gier i zabaw ruchowych

Miło nam poinformować, że zespół l. 2a - JEDYNECZKApod opieką wychowawcy Grażyny Sujewicz zajął I miejsce w IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, w kategorii klas II-III, etap: ZIMA, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy. Projekt jest częścią programu prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska „Aktywnie po Zdrowie” i ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczniowie kl. 2a zdobywali nie tylko wiedzę o zdrowym odżywianiu, ale przede wszystkim kształcili prawidłowe nawyki żywieniowe, realizowali mini-projekty w grupach. Przez zabawę, doświadczenia, działania praktyczne, lekcje tematyczne, konkursy, zajęcia plastyczne i aktywność fizyczną wzbogacili wiedzę o to co, ile i kiedy jeść oraz jak aktywnie spędzać czas wolny, żeby być zdrowym, silnym i radosnym.W realizację projektu zaangażowali się także rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: KOLEJNY SUKCES „JEDYNECZKI”


REKOLEKCJE 201920190408 102909 resized 1

 

 

 

 

Czytaj więcej: REKOLEKCJE 2019


„RADOSNEGO DAWCĘ MIŁUJE BÓG” 20190405 141813 resized

Z okazji RADOŚCI płynącej ze Świąt Wielkanocnych młodzież i dzieci wsparci opieką rodziców przygotowali stroiki świąteczne i kartki z życzeniami. Zostały one tuż przed świętami przekazane Pensjonariuszom naszego Hospicjum w Turku. Prace można było podziwiać na szkolnej wystawie. Warto pamiętać, że dla chrześcijan są to święta zwycięstwa życia nad śmiercią. W pracach królowały pisanki, które są symbolem nowego życia.

 

Czytaj więcej: „RADOSNEGO DAWCĘ MIŁUJE BÓG”


SUKCES W XVII KONKURSIE RECYTATORSKIM "WIELKOPOLSKA W POEZJI"

recytacja 4

6 kwietnia w Koninie odbył się XVII Konkurs Recytatorski "Wielkopolska w Poezji", którego organizatorem, jak co roku, jest konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół  Szkół Górniczo - Energetycznych. Recytatorzy - zgodnie z regulaminem konkursu - zaprezentowali wiersze poetów związanych z  Wielkopolską.

 Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku recytowały - starannie wybrane i zinterpretowane - wiersze lokalnych poetów.
Jury pod przewodnictwem Jarosława Sparażyńskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie przyznało 1. nagrodę w kategorii klas VII - VIII i gimnazjów uczennicy klasy 8d Michalinie Rosiak za niezwykłą interpretację wiersza Eli Galoch "Rozstanie". Wyróżnienie otrzymała Julia Tomaszak (kl. 3b Gim.) Na pochwałę zasługują także prezentacje w wykonaniu Agaty Drabiny (kl.3bGim.), Aleksandry Pietrzak i Niny Grabary (kl. 8d)
Uczennice zostały przygotowane przez Joannę Trembasiewicz i Ewę Pawlak.

Czytaj więcej: SUKCES W XVII KONKURSIE RECYTATORSKIM "WIELKOPOLSKA W POEZJI"


ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."strzalkowo 32

Recytacja to niezwykła umiejętność i dlatego bardzo cieszy nas fakt, że każdego roku poznajemy wyjątkowych recytatorów, dzięki którym słowo poetyckie żyje. Konkurs cieszy się niezmiennie dużą popularnością. 3 kwietnia odbył się po raz kolejny etap szkolny 27. Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa...”.

Komisja artystyczna w składzie: Elżbieta Kaczmarek, Aldona Piwońska, Emilia Kozłowska, Elżbieta Nowak i Małgorzata Pakuła po wysłuchaniu 30 prezentacji postanowiła nagrodzić: Brunona Grabarę (2d), Gabrielę Marciniak (3c), Amelię Sobczyk (5d), Paulę Biskup (6c), Natalię Jurkiewicz (6c), Barbarę Maletę (6c) i Ninę Grabarę (8d). Laureaci reprezentować będą naszą szkołę w kolejnych etapach konkursu.

Czytaj więcej: ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."


20190403 083935 resized 1„ODNÓW OBLICZE” - 14 rocznica odejścia do domu Ojca - Św. Jana Pawła II

Z okazji 14 rocznicy odejścia do domu Ojca, naszego kochanego papieża – św. Jana Pawła II. , dzieci z klas 2 w czasie szkolnej katechezy - dziękowały i modliły się, w myśl hasła „ODNÓW OBLICZE” . To Miłość sprawia, że mamy łagodne spojrzenie, serdeczne i miłosierne. Jak zawsze i dzisiaj, potrzeba nam się starać, kształtować tak własny charakter, aby być życzliwym i otwartym na potrzeby drugiego człowieka. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obejrzały fragment filmu, nagrany podczas spotkania papieża Jana Pawła II z dziećmi. Wykonane pamiątkowe zdjęcia niech przypominają nam, że życie na tej ziemi przemija, jak wspomniał to w Wadowicach Papież, cytując napis zamieszczony pod zegarem – „czas ucieka, wieczność czeka”. Warto zadbać, aby to co niezniszczalne w nas, trwało i ubogacało ludzkie życie.

Czytaj więcej: „ODNÓW OBLICZE” - 14 rocznica odejścia do domu Ojca - Św. Jana Pawła II


ZDROWIE W SP1zdrowie 1

Tradycyjnie już w kwietniu realizujemy działania związane ze zdrowiem. W czwartek (4.04.2019r.) w Szkole Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku przy ul. Parkowej świętowaliśmy „Dzień z profilaktyką”. Na tę okoliczność uczniowie wszystkich klas przygotowali piękne plakaty, tematycznie związane ze zdrowym stylem życia, wolnym od uzależnień.

Nastolatkowie mieli możliwość utrwalenia zdobytej wiedzy z zakresu profilaktyki, obejrzenia prezentacji multimedialnych „Bezpieczeństwo w sieci”, sprawdzenia swojej wiedzy poprzez udział w konkursie, zdobycia informacji na temat „Światowego Dnia Zdrowia” oraz podstawowych zasad zdrowego trybu życia.

Czytaj więcej: ZDROWIE W SP1


WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIADSC04106

4 kwietnia 2019. odbył się szkolny etap Konkursu czytelniczego „Wybieramy mistrza pięknego czytania” dla klas IV. I miejsce zajęła Agata Kukuła, uczennica klasy IV c, która będzie reprezentować naszą szkołę w powiatowym finale Konkursu.

Ponadto Komisja w składzie: Emilia Kozłowska, Aleksandra Antczak i Elżbieta Nowak przyznały następujące wyróżnienia: Nadia Stawska, 4c, Agnieszka Stasiak, 4c, Anna Szczepaniak, 4c i Wiktoria Stawicka, 4d.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. 

Czytaj więcej: WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA


DSC04081

PLANSZÓWKI NA ZDROWIE 

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, biblioteka szkolna (ul. 3 Maja) zorganizowała 4 kwietnia Godzinę z grami planszowymi. „Gry planszowe”  bawią i uczą. Są one wykorzystywane w edukacji, nie tylko ze względu na ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Uczą też tego, że nie zawsze się wygrywa, a światem rządzą określone zasady i reguły. Gry planszowe uczą cierpliwości, kreatywności, komunikatywności, podejmowania szybkich decyzji, koncentracji oraz pracy w grupie. Wpajają umiejętności, które mogą się przydać na co dzień, zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Dodatkowo jest to świetna zabawa, emocje, ruch i śmiech. Dla uczniów dzisiejsza godzina z grami planszowymi była niezłą rozrywką, a wielu z nich kontynuowało zabawę podczas przerw w bibliotece szkolnej.

Czytaj więcej: Gry planszowe