UROCZYSTOŚĆ  80 LECIA
  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  NR 1  W  TURKU

 

TERMIN: 21 października 2005 r. /piątek/

 

- zbiórka w szkole, wyjście do kościoła - godzina 820

- msza w kościele NSPJ w Turku - godzina 900 - 940

- część oficjalna - Miejski Dom Kultury w Turku - godzina 1000

- zwiedzanie szkoły - po części oficjalnej

- obiad - Klub Barbórka w Turku - godzina ok. 1330

 

REFLEKSJE  NAUCZYCIELI

 

     Dla kilku pokoleń mieszkańców naszego miasta 80-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku jest okazją do refleksji, wspomnień i zadumy nad minionym czasem.

 

     Honorowym gościem naszych uroczystości był dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Antoni Cybulski, inicjator Ogólnopolskich Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich, w których turkowska „Jedynka” bierze udział od 1996r.

IMG 1

     Uroczyste obchody tego jubileuszu rozpoczęły się 21 października od wielkiej gali w Miejskim Domu Kultury w Turku, skąd wszyscy udali się do budynku Szkoły Podst. nr 1. Zwiedzanie szkoły, odświętnie udekorowanej na te uroczystość było dla jej absolwentów i emerytowanych pracowników wzruszającym momentem.

IMG 2

    Wystawa Kronik Szkolnych, Ksiąg Osiągnięć, prac plastycznych i literackich oraz fotografii, pochodzących ze zbiorów turkowskiego Muzeum, Szkoły oraz prywatnych kolekcji wzbudziła ogromne zainteresowanie przybyłych gości. Wielu spośród nich odnalazło na zdjęciach własne twarze, a w kronikach swoje nazwiska. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca, a dla nas, obecnie pracujących nauczycieli te rozmowy były swoistą lekcją historii, pozwalającą na nowo odkrywać tradycje naszej szkoły, przekazywane przez pokolenia nauczycieli.

IMG 3

     Jednym z najistotniejszych elementów szkolnej tradycji „Jedynki” jest kultywowanie Święta Patrona Szkoły Henryka Sienkiewicza. Osoba patrona od blisko 40 lat jest obecna w życiu szkoły i jej wychowanków. Stąd też Jubileusz szkoły uświetnił występ szkolnego teatru „Szpilka”, który wystawił spektakl pt. „ZLOT BOHATERÓW SIENKIEWICZOWSKICH”. Młodzi aktorzy wskrzesili w nim postacie z książek autora „Trylogii”, a nawet samego Noblistę, który z ogromną radością spotkał się z rodziną „sienkiewiczaków” w Turku.

IMG 4

     W spektaklu wystąpili również absolwenci „Jedynki” – działający dawniej w teatrze: Dawid Ratajczyk i Dominik Kowalczyk - uczniowie LO, Denis Piekarski z Gimnazjum nr 2 i Jakub Jacek uczeń Gimnazjum nr 1.

 

     Obchody szkolnego jubileuszu nie zakończyły się wraz z odejściem zaproszonych gości.
W poniedziałek 24 października wszyscy uczniowie klas I-VI mieli możliwość obejrzenia okolicznościowej wystawy, poznając w ten sposób historię szkoły. Natomiast w piątek, 28 października odbył się powtórnie spektakl teatru „Szpilka”, który obejrzeli wszyscy uczniowie. Występ zakończył się wielkim aplauzem publiczności, która kilkakrotnie wywoływała aktorów na scenę.
 

IMG 5

    Udział całej społeczności szkolnej we wszystkich działaniach, związanych z 80-leciem szkoły sprawił, że to szczególne wydarzenie pozwoliło uczniom na poznanie tradycji własnej szkoły i zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

Elżbieta Nowak, Ewa Pawlak

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn